The ALMAnac

Alma's Environmental Certifications and What Th...
If you've ever stopped in to our roastery, you may have noticed these five certifications on our gallery wall...
Alma's Environmental Certifications and What Th...
If you've ever stopped in to our roastery, you may have noticed these five certifications on our gallery wall...

Top 3 Reasons to Buy Whole Bean Coffee
Is whole bean really that much better than pre-ground coffee? Find out on this week's blog!
Top 3 Reasons to Buy Whole Bean Coffee
Is whole bean really that much better than pre-ground coffee? Find out on this week's blog!

Arabica and Robusta
You’ve probably heard of Arabica and Robusta in your coffee drinking experience, but what’s the difference?
Arabica and Robusta
You’ve probably heard of Arabica and Robusta in your coffee drinking experience, but what’s the difference?

Top 4 Threats to the Future of Coffee Farming
These 4 macro issues are causing coffee prices to spike across the world. Learn what they are and what you can do to help.
Top 4 Threats to the Future of Coffee Farming
These 4 macro issues are causing coffee prices to spike across the world. Learn what they are and what you can do to help.

Expresso or Espresso?
One of the oldest debates of coffee history revolves around one simple question... is it pronounced "espresso" or "expresso?"
Expresso or Espresso?
One of the oldest debates of coffee history revolves around one simple question... is it pronounced "espresso" or "expresso?"

Why Does Coffee Give Me Energy?
Have you ever wondered, especially after your first cup, why your favorite Alma Coffee gives you energy?
Why Does Coffee Give Me Energy?
Have you ever wondered, especially after your first cup, why your favorite Alma Coffee gives you energy?
Shop Best Selling Bundles
-
Alma Starter Kit
BundlesRegular price $35.00Regular priceUnit price / perSale
Essentials Bundle
BundlesRegular price $48.00Regular priceUnit price / per$50.00Sale price $48.00SaleSale
Dark Roast Bundle
BundlesRegular price $48.00Regular priceUnit price / per$50.00Sale price $48.00SaleSold out
Processing Bundle
BundlesRegular price $50.00Regular priceUnit price / per$56.00Sale price $50.00Sold out1 / of 4- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.